Eğitimler


Bir Şarkısın Sen

İnsanları tanımak için

Nöronlardan sinapslara, rast makamından hicaz makamına…

İnsan; vücudundaki bir takım kimyasal değişiklikler ile farklı duygu durumlarına geçebilen bir varlıktır. Bu yönüyle herkesin kendi vücutsal ritmi vardır. O halde bir insanın ritmini görüp anlayabilirsek bir sonraki hamlesini de kestirebilmemiz mümkün! Bu eğitimde karşımızdaki insanın şarkısını, ritmini nasıl anlayacağımızı öğreneceksiniz. 

Sıra Sende

İnsanları ve Hayatı Anlamak için

Siyah topu nereye atarız, en zor işi ne zaman yaparız?

Bilardo –Nicola Tesla’nın deyişiyle- mükemmelliğin oyunudur. Hatta satrançtan bile öte, strateji ve psikoloji oyunudur. Bana göre ise tüm bunlara eklenmesi gereken şeyler var. Bilardo masası hayat, sırayla deliğe göndermemiz gereken toplar ise yapılması gereken işlerdir. Hayatın provası bu masa ve bu oyundur. O halde bu oyunun en iyi oynanma şeklimizi hayatımıza uyarlarsak hayatı en iyi şekilde yaşarız! Bu eğitimde hayatı nasıl yaşamanız gerektiğini öğreneceksiniz.

İçindeki Çocuk Altına İşemiş

İnsanları Tanımak ve İletişim için

Freud’un egosundan, zor insanlarla kanka olmaya yolculuk

Transaksiyonel Analiz, Eric Berne sayesinde yaklaşık 70 yıldır dünyamızda olan bir teoridir. Freud’un sert ve anlaşılması zor söylemlerini tam da anlayacağımız kıvama getiren ve hatta geliştiren Berne’e buradan saygılarımızı göndermeliyiz. Kendimizi anlamak ve karşımızdakinin bize göstermediği yanlarını çözebilmek bu teoriyle daha kolay. İçimizdeki çocuk, yetişkin ve ebeveyn yönümüz bize yön veriyor. Nasıl yön verdiğini ve bu enerji yönlenmesini kontrol etmek artık çok da imkansız değil. Bu eğitimde transaksiyonel analizi kullanarak kendinizi ve karşınızdaki insanı anlamayı ve daha etkin iletişim kurmayı öğreneceksiniz.   

Beynini Yönet

Odaklanma için

Işıklar açılır, kapanır; beynimiz nasıl çalışır?

Çabuk sinirlenme, tahammülsüzlük, zamanında anlayamama, doğru algılayamama gibi problemler neredeyse normal oldu. Çağımız stres çağı ve dolayısıyla beynimiz de tıkır tıkır çalışmıyor. Bildiklerimizi gerekli zamanlarda kullanamıyor, hafızamızdaki bilgileri gerektiğinde çağıramıyoruz. Satış yapacağımız müşterinin neden vazgeçtiğini anlayamıyor, bize belli etmediği itirazlarını gözden kaçırıyoruz. Daha kalıcı olması için soluğu sanayide aldım ve elektrikçi ustama beynimizin içindeki mekanizmaya benzer bir ışıklı mekanizma yaptırdım. Onunla neleri daha net göreceğimiz ve ne zamanlar koskoca gerçekleri göremeyeceğimizi size anlatıyorum. Bu eğitimde odaklanma için nasıl bir yaşam tarzı benimsememiz gerektiğini, berrak bir zihin için derhal neleri yapmamız gerektiğini öğreneceksiniz.

Süperegonu Ödünç Alabilir miyim?

İnsanları tanımak için

İd, ego, süperego… İşte insan!

Sigmund Freud bir asır önce bize zihnin üç kavramdan oluştuğunu söylemişti. Hala insanın psikolojik yapısını anlamak için bu üç kavramı kullanırız. Hatta günlük hayatta, gündelik konuşmalarımızda bile –özellikle egoyu- çokça kullanırız. Peki nedir bu id, ego ve süperego? En anlaşılır şekilde öğrenmek ve sağlıklı bir yaşam sürmek, hatta etrafımızdakilere yani çocuklarımıza ve çalışanlarımıza dengeli bir hayat sunmak belki de mümkün. Ancak çokça gördüğümüz bir süperego sorunsalı var ki hayatımızın tam ortasında olmasına rağmen farkında değiliz. Bu eğitimde Freud2un öğretisine göz atacak, süperegonun nasıl kullanılması gerektiğini anlayacaksınız.

Hey Patron

Yönetim ve Girişimciler için

Yönetmenin ağırlığı, kazanmanın hazzı…

Yeni bir iş kuran, yönetmekte olduğu organizasyonu ileri düzeye taşımak isteyen ya da ailesi gibi küçük gruplara güzel bir yön vermek isteyen insanlar bazı zorluklarla karşılaşırlar. Bu zorluklar bazen zaman yönetimi, kararsızlık veya stresi kontrol edememe gibi bireysel olur bazen de karşısındaki insanları motive edememek, işe alırken doğru kişiyi seçmekte zorlanmak veya işten ayrılma hızını yavaşlatamamak gibi örgütsel olur. Tüm bu süreçlere sağlam bir dayanak etrafında, etraflıca bakmak ve bir takım tüyolarla donanmak için bu eğitimi tasarladım. Aynı isimde bir de kitabını yazdım. Bu eğitim ile patronun kim olduğunu görecek ve kendinizi geliştireceksiniz.